خرید خط تلفن 4 رقمی

معایب خرید خط تلفن 4 رقمی چیست؟

در مقاله قبلی در خصوص مزایای خرید خط تلفن 4 رقمی توضیحات کاملی ارائه شد. اگر صرفا با تکیه بر امکاناتی که این خطوط در اختیار شما قرار می دهند و بدون توجه به محدویت هایی که هر یک از سرویس های قابل ارائه در کشور، اقدام به تصمیم گیری نمایید بی شک دچار خسارت خواهید شد. بر اساس آنچه گفته شد بر آن شدیم تا در ادامه این نوشته معایب خرید خط تلفن 4 رقمی را بر اساس تجربیات و دغدغه های مشتریان اعلام نمایید.

چرا نباید به سراغ خرید خط تلفن 4 رقمی برویم؟

نبود مالکیت

کاملا درست متوجه شدید، هیچ یک از خطوط 4 رقمی کشور دارای مالکیت دائمی نیستند و بر اساس آنچه در مجلس شورای اسلامی به تصویب نمایندگان رسیده است بخشی از سرمایه ملی کشور به حساب می آیند. با استنداد به چنین قانون مهم و شفافی تمامی اپراتورها موظف شده اند تا ارائه سرویس هایی نظیر خطوط تلفن چهار رقمی را صرفا به صورت  اجاره و بدون مالکیت قطعی و مادام العمر در اختیار مشتریان قرار دهند.

موضوع نبود مالکیت مادام العمر در تمامی قراردادهایی که با مخابرات بسته می شود ذکر می شود و در بسیاری از بندهای این گونه قراردادها قابل ملاحظه است. این موضوع تا حدود بسیار زیادی صاحبین کسب و کارها را دچار ترس و نگرانی می کند. تصور کنید شرکتی خصوصی به منظور ارتباط هر چه بهتر با مشتریانش اقدام به دریافت خط تلفن 4 رقمی می کند. بر اساس این تصمیم اقدامات گوناگونی همچون ایجاد کمپین های فروشی و یا تبلیغات سمعی و بصری متفاوتی با صرف هزینه های گزاف انجام می شود. انجام چنین اقدامات موثری موجب به اصطلاح جا افتادن این خط و مطرح شدن این شماره می شود. اگر کمپین ها و هزینه های صرف شده در طی یکسال را 1 میلیارد تومان در نظر بگیریم و تعداد تماس های روزانه این خط را 100 تماس در نظر داشته باشیم هزینه های صرف شده بابت هر تماس بیش از 270هزار تومان خواهد بود و بعد از مدتی میتوان گفت تنها قیمت خود این شماره بیش از دو میلیارد تومان خواهد بود.

اما چه عواملی باعث سلب امتیاز خرید خط تلفن 4 رقمی می شود؟

در قراردادهای خطوط تلفن چهار رقمی اعلام می شود عواملی مانند ترمینیشن یا همان قاچاق مکالمه تلفنی، تماس های خارج از عرف و قوانین کشور و تماس های متضاد با مقررات سازمان تنظیم مقررات و دولت الکترونیک از جمله مفاد عمومی سلب امتیاز این سرشماره ها به شمار می رود. اما بندهای مشخص دیگری در این رابطه وجود دارد که مشخصا اختیارات کلی را از مشترک حذف و به اپراتور محول می کند.

به عنوان مثال در بخشی از این قوانین عنوان شده است که در صورتی که به هر عنوان اپراتور بنا بر شرایط پیش آمده ملزم به گسترش خدمات و زیرساخت ها شد و در این بین برخی از مشترکین ناچار به تغییر شماره شدند، مشترک حق هیچ گونه اعتراضی را از خود سلب می نماید. یا در جایی دیگر گفته می شود این خطوط به صورت اجاره سالانه در اختیار مشترک قرار می گیرد و در صورت صلاح دید اپراتور امکان عدم تمدید آن امکان پذیر است.

عدم امکان جا به جایی

یکی دیگر از بزرگترین چالش های دریافت خطوط 4 رقمی مشکل عدم امکان جا به جایی آنهاست. به عنوان مثال اگر شما مشترک یکی از این دسته خطوط باشید و خط مورد نظر را در دفتر فعلی که در سعادت آباد واقع شده است دریافت کرده باشید و به هر علت قصد نقل مکان به دفتر جدید واقع در تجریش را داشته باشید به احتمال 90 درصد خط قبلی شما غیر قابل استفاده خواهد بود و امکان استفاده از آن را در دفتر جدید نخواهید داشت.

موضوع عدم امکان جا به جایی مخصوصا برای دفاتر و شرکت هایی که به صورت استیجاری به فعالیت می پردازند معضل بزرگی به شمار می رود و تا حدود زیادی امکان استفاده از خطوط 4 رقمی را منتفی می کند. جا به جایی خطوط تلفن از طریق سوییچ ها و مراکز مخابراتی به طور حتم امکان پذیر است اما اینکه اپراتور تا چه در این باره منعطف باشد یا بروکراسی های اداری خود را تا حد امکان تقلیل دهد چالش بزرگی است.

هزینه های بالای خرید خط تلفن 4 رقمی

تعرفه دریافت خطوط چهاررقمی شامل بخش های متعددی مانند هزینه نامبرینگ، آبونمان سالیانه، هزینه راه اندازی، هزینه نجهیزات سخت افزاری مانند مودم سیپ یا ایوان در سمت مخابرات و مشترک، روتر و هزینه راه اندازی مرکز تماس می شود. در بخش نامبرینگ شماره های چهار رقمی هزینه مربوط از کف بیست میلیون تومان شروع می شود و در دسته بندی ها بالاتر مانند بخش طلایی یا نقره ای هزینه ها بیش از چند صد میلیون هم خواهد رسید. هزینه های تجهیزات سخت افزاری و مرکز تماس را هم به طور میانگین در حدود 50 میلیون تومان در نظر داشته باشید.

با آنچه گفته شد هزینه راه اندازی ابتدایی این خطوط بیش از 70 میلیون تومان در شروع کار خواهد بود و در صورتی که امکانات بیشتر یا دسته بندی شماره از نوع بهتر در اختیار ایشان قرار گیرد هزینه به مراتب افزایش پیدا خواهد کرد. اما نکته حائز اهمیت آن است که هزینه ها به این نقطه ختم نمی شود و به طور مستمر هزینه ها از مشتریان دریافت می گردد. به عنوان نمونه به منظور تمدید هزینه های ثبت نام خط، چیزی در حدود هفتاد درصد از هزینه ابتدایی مجددا باید پرداخت شود.

مدت زمان طولانی راه اندازی

در صورتی که گزینه های عنوان شده همچنان مانع از عدم انتخاب خطوط 4 رقمی برای شما نشده است به نظر باید در خصوص مدت زمان راه اندازی این خطوط تامل بیشتری داشته باشید چرا که مدت زمان مورد نیاز به منظور دریافت بوق تحویل خطوط حداقل 3 ماه است. مدت زمان سه ماه گفته شده از لحظه ای که تمامی مدارک و مشخصات ارائه شده و مورد تایید باشد شروع می گردد. اگر در فرآیند تحویل سرویس به هر علت نتیجه یکی از استعلام ها یا بخشی از زیر ساخت دچار مشکل شود به راحتی پروسه تحویل دچار تعویق چندین هفته ای خواهد شد.

یکطرفه بودن خطوط

شاید بتوان گفت بعد از مشکل عدم مالکیت استفاده از خطوط 4 رقمی، یکطرفه بودن این خطوط بزرگترین مشکل و معضل به حساب می رود. به دلیل آنکه خطوط چهاررقمی در دسته خطوط دیجیتال قرار می گیرند و بر روی زوج سیم تحویل شده 2M پهنای باند ددیکیت در اختیار مشتریان قرار می گیرد و همچنین ظرفیت بالایی به منظور برقراری تماس های همزمان دارند، در بدو ارائه این خطوط متاسفانه بعضا تخلفاتی همانند  Termination یا کلاهبرداری صورت پذیرفت و از آنجا که تشویق برای یک نفر و تنیه برای همه است طبق ابلاغیه و دستور سازمان تنظیم مقررات تمامی خطوط 4 رقمی به صورت یک طرفه درآمدند و صرفا امکان پاسخگویی به تماس های ورودی میسر است.

خطوط یکطرفه احتمالا برای سازمان هایی که صرفا خدمات پاسخگویی انجام می دهند همانند کال سنتر اسنپ، ایرانسل یا همراه اول قطعا مفید خواهد بود اما در خصوص مجموعه هایی که در زمینه بازرگانی و فروش فعالیت دارند و ارتباطات دو سویه بخش اجتناب ناپذیری از خدمات آنها را تشکیل میدهد کمی شبیه به فاجعه است.

عدم امکان استفاده اشخاص حقیقی

و اما در آخرین مورد به عدم امکان ثبت نام و استفاده از خطوط تلفن 4 رقمی برای اشخاص حقیقی می پردازیم. متاسفانه به دلایلی که در موارد بالا گفته شد و اعمال مقررات سخت گیرانه ای که از سوی سازمان در این خصوص وضع شده است امکان واگذاری این دسته از خطوط به اشخاص حقیقی میسر نیست و این افراد نمی توانند از خدمات تلفن چهار رقمی استفاده کنند.

مزایای داشتن خط تلفن 4 رقمی چیست؟

در مقاله قبلی در خصوص مزایای خرید خط تلفن 4 رقمی توضیحات کاملی ارائه شد. اگر صرفا با تکیه بر امکاناتی که این خطوط در اختیار شما قرار می دهند و بدون توجه به محدویت هایی که هر یک از سرویس های قابل ارائه در کشور، اقدام به تصمیم گیری نمایید بی شک دچار خسارت …

سرشماره 91 مربوط به کجاست؟

در مقاله قبلی در خصوص مزایای خرید خط تلفن 4 رقمی توضیحات کاملی ارائه شد. اگر صرفا با تکیه بر امکاناتی که این خطوط در اختیار شما قرار می دهند و بدون توجه به محدویت هایی که هر یک از سرویس های قابل ارائه در کشور، اقدام به تصمیم گیری نمایید بی شک دچار خسارت …